Michael Klein

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Michael Klein

Mesaj  Slim-U.K. la data de Joi Oct 04, 2007 11:58 pm

Nici nu stiu unde se potrivea cel mai bine acest topic. Peste cateva zile ar fi implinit 48 de ani (10 Octombrie), a fost legitimat intre 1973 si 1978 la Corvinul, apoi la Aurul Brad, revenind la Corvinul dupa un an. La Dinamo s`a transferat in anul 89`, si mai apoi in Germania la KFC Uerdingen 05 ... a fost capitan al nationalei, pentru care a jucat 90 de meciuri si a marcat 5 goluri. Mai presus de aceste date statistice ramane amintirea sa si daruirea pe care o avea in teren. Stadionul Corvinului Hunedora poarta numele acestui mare jucator care la 2 Februarie 1993 a decedat in timpul unui antrenament la echipa sa de club KFC Uerdingen 05. Te vom iubi mereu!

A fost o data de demult/Un jucator temut/Cu el Corvinul castiga/Respect pe veci Mischa!

Numarul mesajelor : 84
Varsta : 28
Data de inscriere : 25/09/2007

Vezi profilul utilizatorului http://www.noiigolani.ro

Sus In jos

Re: Michael Klein

Mesaj  Der Kaiser la data de Sam Oct 06, 2007 1:16 am

Video - In memoria lui Michael Klein:

Video - Comemorare 2 februarie 2007
Der Kaiser
Admin

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 24/09/2007

Vezi profilul utilizatorului http://corvinulhunedoara.go-forum.net

Sus In jos

Mesaj  Cosmin la data de Mar Oct 09, 2007 11:51 pm

Dumnezeu sa-l odihneasca....

Cosmin

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 06/10/2007

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mircea Rednic: [b]"Misa a fost un om deosebit"...

Mesaj  Der Kaiser la data de Mier Oct 10, 2007 10:33 am

Misa Klein…Ar fi implinit astazi 48 de ani….Ar fi fost poate un antrenor de succes….Viata a fost insa cruda cu acest copil extraordinar al Hunedoarei….Intr-o zi in care in loc de urari de viata lunga ne rugam pentru linistea sufletului sau, cine ne putea vorbi mai bine despre Misa, decat un fost coleg de generatie, la Corvinul, la Dinamo…

DinamoMania: Domnule Rednic, l-ati avut coleg pe Misa Klein la Corvinul, la Dinamo, la nationala…cum vi-l amintiti?

Mircea Rednic: Misa…un baiat deosebit. Am amintiri extraordinare cu el, din armata, din facultate, de la tineret, Corvinul, Dinamo, echipa nationala….Si-a facut datoria pe unde a fost. Era un exemplu. Si punea foarte mult suflet in tot ce facea. Uneori ii spuneam, “Misa, ai grija, organismul mai si cedeaza..”, el radea, spunea, “sunt neamt”…si totusi organismul l-a tradat… A fost un om extraordinar. Pacat ca ne-a parasit atat de devreme. Ma bucur enorm ca va amintiti de el…Si eu cand ajung la Hunedoara merg si aprind o lumanare la mormantul lui…..

DinamoMania: Cine i-a fost cel mai apropiat coleg?

Mircea Rednic: Eu si Andone. Eram prieteni foarte buni…

DinamoMania: Dar dv si dl Andone ati venit mult mai devreme la Dinamo, Misa abia in ’89.

Mircea Rednic: Da, se simtea foarte bine la Hunedoara, dar pana la urma l-am convins si am reintregit echipa la Dinamo.

DinamoMania: Credeti ca a avut un vis neimplinit in viata?

Mircea Rednic: Cu siguranta, cand mori atat de tanar…dar si-a dorit foarte mult un copil si Dumnezeu i-a implinit visul. Isi iubea extraordinar de mult fetita. Cat era de serios in teren, de matur, de sobru….plangea de dragul ei…la mine in casa se juca, se tara in patru labe in fata ei….O iubea enorm…

DinamoMania: Va amintiti care a fost meciul dupa care l-ati vazut cel mai fericit?

Mircea Rednic: Au fost multe, pentru ca am trait multe momente bune impreuna. Dar as putea sa va spun cand a fost cel mai suparat. Jucam cu Sarajevo…era bolnav, foarte bolnav, racit, febra foarte mare, a tinut mortis sa joace, a intrat intr-un moment favorabil (n.r.Klein a intrat in min 56, cand Corvinul conducea cu 4-2) dar am facut doar egal pana la urma... Jucase prost si toti l-au criticat…Era necajit rau, spunea, “am intrat mai mult mort decat viu”…

DinamoMania: Credeti ca Misa a cam fost uitat de presa, de suporteri?

Mircea Rednic: Nu neaparat, dar, din pacate, la Hundeaora sunt mari probleme financiare. Au facut cate ceva, stadionul ii poarta numele, se desfasoara si un memorial….Suporterii nu l-au uitat cu siguranta. Misa a fost un mare fotbalist….

Sursa: DinamoMania.net
Der Kaiser
Admin

Sus In jos

Mesaj  Cosmin la data de Mier Oct 10, 2007 2:15 pm

Din pacate presa centrala nu a catadicsit sa scrie nici doua randuri. Adevarul e ca e mai important de stiu nevasta carui fotbalist si-a mai facut vreo operatie estetica, sau a cui amanta a mai pozat goala...

Iarta-i, Misa, ca nu stiu ce fac....

Cosmin

Sus In jos

Mesaj  Der Kaiser la data de Mier Oct 10, 2007 6:53 pm

Cosmin a scris:Din pacate presa centrala nu a catadicsit sa scrie nici doua randuri. Adevarul e ca e mai important de stiu nevasta carui fotbalist si-a mai facut vreo operatie estetica, sau a cui amanta a mai pozat goala...

.
un adevar ce doare..o presa de 2 bani...NU STIM SA NE RESPECTAM VALORILE
Der Kaiser
Admin

Sus In jos

Mesaj  bIG bROTHER la data de Joi Oct 11, 2007 11:34 am

Cosmin a scris:Din pacate presa centrala nu a catadicsit sa scrie nici doua randuri. Adevarul e ca e mai important de stiu nevasta carui fotbalist si-a mai facut vreo operatie estetica, sau a cui amanta a mai pozat goala...

Iarta-i, Misa, ca nu stiu ce fac....

Ne-am obisnuit cu asta in ultimii ani... Din pacate, in presa centrala sunt multe persoane care nici macar nu stiu cine a fost Misa. Exceptia de la regula a fost in iarna, cand Cristian Topescu a scris despre Misa in Prosport. Maestrii nu-i uita pe maestri!
bIG bROTHER

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 32

Sus In jos

Mesaj  Der Kaiser la data de Joi Oct 11, 2007 2:40 pm

Acum 48 de ani incepea o poveste a carei erou nu i-a mai prins sfarsitul. Si nu doar pentru ca Dumnezeu l-a chemat mai repede in nemarginitul cer albastru, ci pentru ca e o poveste fara sfarsit. EROII NU MOR NICIODATA fular
Der Kaiser
Admin

Sus In jos

Mesaj  Cosmin la data de Joi Oct 11, 2007 9:59 pm

Ai dreptate, nu mor....dar doare nepasarea asta. De aceea suntem datori sa le pastram vie memoria.

Cosmin

Sus In jos

Mesaj  sZ la data de Lun Oct 15, 2007 9:38 pm

da ...Mischa va ramane in inimle Noastre pentru toteaduna ...dar multi incep sa uite cine a fost EL ...si este un lucru rau Sad ...De ziua Lui ....cand implinea 48 la bustul Lui doar niste flori si o lumanare si coroana de la PNHD ...ceea ce ma intristeaza! ma gandesc acuma cativa ani ca oameni se inghesuiau sa puna o coroana ptr Eroul nostru! ...TE VOM IUBI MEREU INDIFERENT DE ALTI peluza nord
sZ

Numarul mesajelor : 73

Sus In jos

TE VOM IUBI MEREU

Mesaj  Hell Boys 2007 la data de Mar Oct 16, 2007 2:55 pm

Te vom iubi mereu Te vom iubi mereu Te vom iubi mereu
Hell Boys 2007

Numarul mesajelor : 49

Sus In jos

Mesaj  Slim-U.K. la data de Sam Feb 02, 2008 6:41 pm

... 2 februarie 2008

Sus In jos

Mesaj  fDh_D.U. la data de Dum Feb 03, 2008 1:35 pm

PENTRU NOI NEINCETAT/LEGENDA DE NEUITAT

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 26
Data de inscriere : 26/09/2007

Vezi profilul utilizatorului http://hunedoarakaiser.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  Der Kaiser la data de Dum Feb 03, 2008 2:05 pm

Der Kaiser
Admin

Sus In jos

Mesaj  Der Kaiser la data de Joi Feb 07, 2008 12:08 pm

Langa furnale, „neamtul” a jucat din 1973 (anul legitimarii la juniori) pana in 1989, cu o detasare de un sezon la Aurul Brad. Primul meci oficial in divizia „A”, in tricoul alb-albastru, l-a jucat pe 24 august 1977, cand inca nu implinise 18 ani. A fost atunci Corvinul - FC Arges 2-2. De atunci si pana a plecat la Dinamo, Misa a bifat pentru echipa lui de suflet nu mai putin de 283 de prezente, inscriind 34 de goluri. S-a remarcat prin daruire, disponibilitati tactice largi si capacitatea de a evolua - in functie de cerintele echipei - atat in aparare, cat si la mijloc. Promovat in prima reprezentativa, Klein nu numai ca nu a dezamagit, dar a devenit unul dintre oamenii ei de baza. La mijlocul anilor ‘80 era una dintre cele doua „furnici” neobosite din compartimentul median, impartindu- si munca de jos cu Aurica Ticleanu. In 1989 a facut parte din contingentul hunedorean adus la Dinamo, unde a realizat eventul un an mai tarziu, cand, in afara campionatului, castiga Cupa Romaniei intr-o finala spectacol cu Steaua (6-4). In paralel, a adunat 90 de selectii la nationala, adaugand prezentei la C.E. din 1984 participarea la C.M. din Italia (1990). Debutul si l-a facut la acest nivel sub comanda regretatului Valentin Stanescu, pe fostul „23 August”, intr-un amical pierdut de ai nostri in fata bulgarilor cu 1-2, pe 9 septembrie 1981. Era minutul 49, cand Misa i-a luat locul la mijllocul terenului olteanului Aurica Beldeanu. La zece ani diferenta, hunedoreanul nostru va imbraca pentru ultima oara tricoul nationalei. 13 noiembrie a fost atunci o zi cu ghinion pentru el. Era doar minutul 3 al meciului cu Elvetia, disputat pe stadionul Ghencea, in preliminariile C.E., pe care aveam sa-l castigam cu 1-0, datorita reusitei unui alt mare talent de sub furnale, Dorin Mateut. In acel debut, Misa s-a accidentat si nu a mai putut continua, predand stafeta lui Dorinel Munteanu, cel care avea sa devina cel mai selectionat fotbalist roman din toate timpurile. Era un exemplu de constiinciozitate si a probat resurse fizice extraordinare. In mod normal, nu ar fi putut rata pragul sutei de meciuri sub tricolor, daca nu sfarsea tragic in timpul unui antrenament de sala cu Bayer 05 Uerdingen, formatia germana de prima liga la care se transferase dupa 1990.

UN MARE JUCATOR
Vestea mortii sale a cazut ca un trasnet, cu atat mai mult cu cat verdictul medical - accident vascular - pare ilogic in cazul unui fotbalist capabil sa joace tote meciurile la intensitate maxima din primul pana in ultimul minut. Era 2 februarie 1993. Prin Misa Klein nationala a pierdut unul dintre echipierii cei mai fideli, iar lumea fotbalului de la noi a saracit trist si nefiresc. In semn de omagiu, autoritatile locale din acea vreme i-au ridicat un bust in fata complexului sportiv „Corvinul”, iar in urma cu cativa ani, arena de fotbal pe care Misa a jucat atatia ani sub tricoul hunedorean i-a capatat numele. Este o reverenta modesta langa soclul unui sufletist care a murit la propriu pentru fotbal. Pe Klein, cel mai bine l-a caracterizat marele comentator Cristian Topescu. Iata cum l-a descris acesta: „L-am urmarit si studiat pe Michael Klein. Era un preferat al lui Mircea Lucescu. Un jucator elegant. Un truditor pentru interesul echipei. Un harnic ca nimeni altul. Un jucator modern in intelesul cel mai bun al cuvantului. Un fotbalist complet. Iar mai presus de orice, a fost un exemplu de fairplay, in conditiile in care stim ca de multe ori era greu sa-ti stapanesti nervii, sa te inchizi in tine insuti, in fata nedreptatii pentru a nu transmite si altora starea de tensiune, de incordare. A practicat cu seriozitate fotbalul, caruia i-a dat totul. Prezenta oarecum discreta, dar cat de utila pe tetren, Klein ara in lung si-n lat suprafata de joc, fiind primul la deposedari si tot intaiul la lansari de atacuri. Era jucatorul capabil sa nu greseasca o pasa intregul meci. Michael Klein a fost un fotbalist din rasa lui Franz Beckenbauer, un formidabil capitan de echipa, care impunea respect adversarilor, arbitrilor, publicului. Nu a avut un meci de retragere in Romania. A plecat in Germania, de unde a plecat de tot.”

Articol din Replica
Der Kaiser
Admin

Sus In jos

Mesaj  Der Kaiser la data de Joi Feb 07, 2008 12:10 pm

Palmares: 90 de selectii la nationala, pentru care a inscris 5 goluri; 323 de jocuri in Divizia „A”, 283 de prezente la Corvinul; 36 de goluri; participant la turneul final al C.E. din Franta (1984) si la cel al C.M. din 1990 (Italia); campion national in 1990 (cu Dinamo Bucuresti); castigator al Cupei Romaniei in 1990 (cu Dinamo Bucuresti)
Der Kaiser
Admin

Sus In jos

SUPERB

Mesaj  sZ la data de Vin Feb 08, 2008 12:08 am

CEL MAI FRUMOS ARTICOL , CU CAT SENTIMENT A FOST SCRIS ... RESPECT . fular
sZ

Numarul mesajelor : 73

Sus In jos

Mesaj  IceCream la data de Sam Iun 07, 2008 7:03 am

Michael Klein. Nascut in 10 octombrie 1959,in com. Amnas-Sibiu.Maestru al sportului.In 1973 a fost legitimat la Corvinul Hunedoara.In 1978 a trecut pentru un an la Aurul Brad,dupa care a revenit la Corvinul Hunedoara,luand in primire rolul si sarcinile conducatorului de joc,pe care le-a dus cu mult succes la indeplinire,pe parcursul a 140 de intalniri,in care a inscris un numar de 17 goluri.Jucator de vaza si in echipa nationala a anilor 1982-84,are la activ 35 de selectionari,fiind prezent si la turneul final al C.E. din Franta-1984.

Articol luat din cartea:FOTBAL de la A la Z ,1984
IceCream

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 108
Data de inscriere : 28/09/2007

Sus In jos

Michael Klein

Mesaj  Nessie la data de Mar Aug 12, 2008 3:12 pm

Michael a lasat in urma o fetita minunata , care seamana izbitor pe el , cred ca ar fii mandru sa vada ce minunatie de fata are ! cand am citit toate mesajele si am vazut toate lucrurile facute in memoria lui , am inceput sa plang , gandidu-ma la fata lui care a crescut fara el , si cat de greu i-a fost !

Nessie

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 12/08/2008

Sus In jos

Mesaj  Slim-U.K. la data de Joi Aug 28, 2008 6:22 pm

emotionant ... Crying or Very sad